Podłogi postarzane: jak ujarzmić metrykę drewna?
Wysłużone i nadgryzione zębem czasu drewno wybieramy coraz chętniej, a jego idealnie gładki, pachnący nowością odpowiednik niejednokrotnie przegrywa z podłogami, które wyglądają, jak gdyby stąpali po nich już nasi dziadkowie. Niezależnie od tego, czy myślimy o nowej podłodze do naszego domu czy mieszkania, czy też chcemy poddać renowacji podłogę, która służy nam już od lat, w ofercie firmy GRODEX znajdziemy optymalne rozwiązania, które pozwolą nam się cieszyć pięknem pełnej charakteru podłogi postarzanej.
Podłoga postarzana przez producenta
Postarzane drewno dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej: od szarości, poprzez brązy i zielenie, aż po czerwień czy nawet czerń. Jednakże proces postarzania nie ogranicza się do manipulacji kolorystyką drewna, a na efekt końcowy składa się kilka etapów obróbki.
Najpierw deski poddawane są celowym uszkodzeniom mechanicznym: mogą być drapane, dłutowane, obijane czy flekowane. Następnie pracuje się nad kolorem: w wyniku reakcji wytraw – odczynników chemicznych – z garbnikami zawartymi w drewnie kolor się trwale zmienia. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie powierzchni desek. Następujące po sobie nagrzewanie, olejowanie, szczotkowanie i polerowanie zwieńczone jest zastosowaniem oleju powierzchniowego wzmocnionego związkami krzemu, który zamyka pory drewna i zwiększa jego odporność na ścieranie.
W naszej ofercie znajdują się postarzane podłogi krakowskiego producenta stylowych podłóg drewnianych, firmy MADERAS (strona www), które dzięki rzemieślniczemu kunsztowi, precyzji wykończenia oraz dbałości o detale zyskują znamiona finezyjnych dzieł sztuki.
Odnawianie przez postarzanie
Patyny lat możemy dodać również drewnu, które jest już położone na podłodze i zostało wykończone lakierem. Obróbkę rozpoczynamy od usunięcia starego lakieru poprzez cyklinowanie. Następnie, zależnie oczekiwanych efektów, podłogę można poddać celowym uszkodzeniom mechanicznym, które będą potęgowały wrażenie jej długoletniości. Ostatnim etapem jest wykończenie jej powierzchni na nowo. Do wyboru mamy: oleje, woski, ługi oraz bejce i lakiery.
ŁUGOWANIE
Ługowanie polega na rozprowadzeniu na podłodze emulsji, która rozjaśnia i zabezpiecza drewno przed ciemnieniem, a poprzez chemiczną zmianę jego struktury pozwala uzyskać efekt postarzenia. Nałożenie ługu uwidocznia strukturę i rysunek drewna: w rezultacie otrzymujemy podłogę o zachowanej różnicy odcieni pomiędzy słojami, a równocześnie sprawiającą wrażenie wyszorowanej do białości. Ten sposób obróbki jest bardzo popularny w krajach skandynawskich, a przygotowane ługiem deski najczęściej zabezpieczane są tam mydłem, które zamyka pory drewna zapobiegając wnikaniu brudu i wody. Do wykończenia można również wykorzystać olej lub lakier, przy czym ten ostatni tłumi efekt końcowy i z tego względu nie należy do polecanych rozwiązań.
OLEJOWANIE
Olejowanie jest polecane w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Olej zapobiega wnikaniu brudu, wody czy tłuszczów i pozwala zachować naturalny wygląd drewna, a z czasem sprawia, że uwydatnia się jego mazerunek. Olejowanie umożliwia również zmianę odcienia podłogi poprzez zastosowanie kolorowego lub dodanie pigmentu do bezbarwnego oleju.
Wykończona w ten sposób podłoga pozornie wymaga większego nakładu pracy niż lakierowana, ponieważ konieczne jest powtórne olejowanie raz na rok lub dwa lata. Z drugiej strony o wiele łatwiej usuwa się z niej rysy lub zabrudzenia.
WOSKOWANIE
Do wykańczania podłóg stosuje się mieszanki wosków występujące w postaci płynów, kremów, past lub kostek. Interesujący efekt możemy uzyskać dzięki zastosowaniu wosku lazurowego, który tworzy na powierzchni podłogi kolorową powłokę. Z kolei biały, srebrny lub szary wosk daje w rezultacie podłogę o wyglądzie zbliżonym do ługowanej.
Wosk ? w przeciwieństwie do oleju ? zamyka pory drewna i tworzy na jego powierzchni połyskującą powłokę, która jest śliska lecz nieodporna na zaplamienia.
Optymalnym rozwiązaniem, pozwalającym na wykorzystanie najlepszych cech obu preparatów, jest naniesienie na podłogę oleju w pierwszej kolejności, a następnie pokrycie jej woskiem. W efekcie otrzymujemy podłogę o błyszczącej powierzchni, a jednocześnie odporną na zaplamienia.
BEJCOWANIE I LAKIEROWANIE
To stosunkowo prosty sposób zmiany wyglądu podłogi: bejce trwale barwią drewno, pozostawiając widoczne usłojenie, a przygotowane w ten sposób deski pokrywa się lakierem. Pielęgnacja takiej podłogi jest bardzo łatwa, ogranicza się bowiem do odkurzania i mycia, jednakże na jej powierzchni widoczne są wszelkie zarysowania i uszkodzenia, które w przypadku podłóg olejowanych byłyby niezauważalne.
PIELĘGNACJA POSTARZANEJ PODŁOGI
Pielęgnacja postarzanej podłogi nie należy do kłopotliwych.
- W przypadku tych olejowanych, podłogi odkurzamy i przecieramy mopem wykorzystując środki przeznaczone do pielęgnacji podłóg olejowanych. W pierwszych latach raz na rok lub dwa lata użytkowania należy ponowić olejowanie.
- Pielęgnacja podłogi woskowanej ogranicza się do odkurzania oraz umycia środkami przeznaczonymi do podłóg woskowanych. W razie potrzeby można nałożyć kolejną warstwę wosku.
- Podłogę ługowaną należy odkurzać i przecierać na mokro. Jej konserwacja polega na zmywaniu wzdłuż włókien emulsją mydlaną. Z kolei podłogę ługowaną wykończoną olejem pielęgnuje się tak samo jak olejowaną.
- Podłoga lakierowana oznacza najmniej kłopotliwą konserwację, która polega na odkurzaniu i myciu.
Postarzana podłoga jest elegancka i szykowna, oferuje unikatowy wygląd i znakomicie komponuje się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi aranżacjami. Umożliwia namacalne doświadczanie piękna usłojenia litego drewna, a nieregularna powierzchnia oraz liczne wgłębienia sprawiają, że wszelkie ślady użytkowania na jej powierzchni stają się niewidoczne. Co istotne, postarzanie nie obniża jakości czy wytrzymałości drewna, toteż podłogi tego typu mogą być stosowane również w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.